Medlemmarna klistrar etiketter till Årsbokens kuvertNu är det bara några dagar kvar innan Årsboken när fram till alla våra medlemmar. I veckan klistras 4 500 kuvert med adresslappar och på måndag, 9 mars, packas böcker, inbetalningskort och kallelse till årsmötet. Samtliga böcker packas av föreningens egna eldsjälar och det går undan i Söderslättshallens Kim Wall-foajé när de stora boklådorna förvandlas till 4 500 bokpaket.

Under de närmast kommande dagarna i nästa vecka distribueras lejonparten av böckerna – också det genom flitiga medlemmars försorg. På det viset kan Gamla Trelleborg hålla kostnaderna nere, till fromma för medlemmarna.

Årsboken 2020 kommer – precis som vanligt – att innehålla berättelser från Trelleborg och Söderslätt från flydda dagar. Den som till äventyrs ännu inte är medlem kan anmäla sig här på hemsidan och får då årets bok. Medlemsavgiften är 140 kronor per år och innefattar också olika arrangemang och en kalender med motiv från Söderslätt.