Med anledning av den rådande situationen kring corona-viruset, har styrelsen för Gamla Trelleborg beslutat att skjuta vårens arrangemang på framtiden. Många av våra medlemmar är i riskgruppen och vi vill inte utsätta någon för fara för smitta. Således är helgens visning av Borgquistska hattmuseet inställt, troligen blir också april månads öppna hus inställt.

Vi flyttar fram vårens två återstående temakvällar till hösten, bussutflykterna flyttas också fram i tid, troligen till sensommaren. Årsmötet är flyttat, vi återkommer med närmare besked om tidpunkt. Vi väljer att informera här på hemsidan, via föreningens facebooksida och i Trelleborgs Allehanda.

Så fort det finns några nya besked så återkommer vi. Vi hoppas på förståelse, våra medlemmar och alla andras hälsa är viktig.

Sedan tidigare är måndags- tisdags och onsdagsmötena inställda.