Den här veckan döps prins Oscar – hertig av Skåne. Vad passar då bättre som present vid dopet än ett ständigt medlemsskap i föreningen Gamla Trelleborg? I dagarna har ett paket skickats iväg till Stockholm, innehållande Årsboken 2016 samt Eric Sandells bok Kungen kommer. Det kan ju vara bra för den unge prinsen att veta vad hans förfäder ägnat sig åt i våra trakter…

Prinsens morfars farfar, Gustav VI Adolf, var ständig medlem i vår förening. Det blev han i samband med firandet av Trelleborgs 700-årsjubileum 1957, samma år som föreningen grundades.

Kanske vi kan locka ner lillprinsen till sitt hertigdöme redan nästa år. Som ett led i föreningens 60-årsfirande och kommunens 150 och 50-årsfirande, planerar styrelsen att plantera ett träd till minne av händelsen. Prins Oscar får gärna hjälpa till att gräva, det finns också här äldre släktingar som gjort samma jobb. I Stadsparken finns en ek som hans namne Oscar II planterade i slutet av 1800-talet. Förvisso lär kungaeden ha gått ut och ersatts ett liknande träd, men minnessten berättar om planterandet.IMG_1695 IMG_1708